Чи правда, що всесезонні шини - розумна альтернатива сезонним

Чи правда, що всесезонні шини - розумна альтернатива сезонним
Існує думка, що купувати окремі сезонні шини для літа та зими необов’язково. Адже на ринку присутні "всесезонні" шини. До цього ще й економія на шиномонтажі буде суттєвою – кілька сотень гривень на рік. Але чи насправді подібна тактика виправдовує себе? І чи існують інші аргументи на користь відмови від традиційних літніх та зимових шин?
Як і будь-яке компромісне рішення, всесезонні шини помітно поступаються літнім в теплу погоду і зимовим – в мороз. За температури понад +10 градусів всесезонні шини не можуть бути кращими за літні, якщо мова заходить про зчеплення, керованість, стабільність та максимальні перевантаження в повороті. А це, в першу чергу – здатність ухилитися від раптової перешкоди, тобто без пригод дістатися до пункту призначення. Іншими словами, безпека.
За твердістю гумова суміш всесезонних шин займає проміжну позицію між м'якою зимовою і твердою літньою. Протектор відносно низький, малюнок наноситься ширше і глибше, ніж у літньої гуми, але не так глибоко, як у зимової. Розмір липучок також зменшений, вони мають незначні клеючі властивості.
Як правило, у всесезонних шин немає широких поздовжніх канавок, здатних відводити значну кількість води із зони контакту. Це ще один недолік “універсальних” моделей: в дощ аквапланувати якісні літні шини будуть значно пізніше. У спекотну погоду через склад гумової суміші гума буде швидше зношуватись – в результаті всесезонна шина “проживе” менше літньої.
Літні шини, навпаки, створені саме для умов експлуатації в теплу пору року – вони не бояться високих температур і впевнено почуваються в дощ. У складі гумової суміші літніх шин Nokian Tyres присутня сіліка, натуральні олії та частинки сажі – такий компаунд забезпечує високі показники зчеплення за достатньої жорсткості та зносостійкості шини, а олія сосни перешкоджає перегріву й зводить до мінімуму опір руху на гарячому асфальті.
Крім того, якщо мова заходить про економію, важливо подумати не лише про вартість сезонного шиномонтажу при заміні покришок, але і про такий важливий показник, як витрата пального. Літні шини гарантують меншу витрату за рахунок більшої жорсткості покришки і меншого тертя.
Можна зробити висновок, що використовувати всесезонні шини виправдано навесні та восени, коли протягом доби температура може піднятися до 5 градусів і потім опуститися нижче 10 градусів. Але вже з першим потеплінням літні шини отримують серйозну перевагу.
Чи варто свідомо обмежувати характеристики свого авто через економію на сезонних шиномонтажах – кожен вирішує сам. Однак це єдина економія, яку власник всесезонних шин отримає за свої гроші. Адже за однакового пробігу, за один і той же період часу, середньостатистичний автовласник “зносить” або по одному комплекту літніх і зимових шин, або два комплекти всесезонних. Висока витрата пального, швидка зношуваність, небезпека при експлуатації й інші недоліки всесезонки нівелюють навіть її невисоку ціну.
P.S Досвідчені водії рекомендують не економити ні на власному здоров'ї, ні на безпечній експлуатації автомобіля і купувати два хороших комплекти сезонних шин.